ایروبیک یا بدنسازی ؟

ایروبیک یا بدنسازی ؟


ایروبیک بهتر است یا بدنسازی؟ آیا ایروبیک لاغر میکند؟

این سؤالی است که خیلی از افراد برای کاهش وزن یا تناسب اندام خود از جهان اسپرت می پرسند.

در این مقاله طبق توضیحاتی که خواهیم داد به جواب های جالبی دست پیدا خواهید کرد با ما همراه باشید.

ورزش ایروبیک ورزشی کاملا هوازی است و این یعنی در هنگام انجام این ورزش تحرک زیاد است و بدن به اکسیژن زیادی نیاز پیدا می کند که همگام با افزایش ضربان قلب و افزایش میزان خونرسانی به چربی سوزی بیشتر هم کمک می کند.

بدنسازی نیز در مقابل ورزشی است که افراد به کمک آن سعی در عضله سازی دارند و برای این منظور باید چربی های بدن به میزان کافی سوخته باشند تا بدن تناسب اندام کافی و زیبایی پیدا کند، ضمن اینکه طبق تحقیقات علمی بین 50 تا 90 کالری انرژی بیشتری برای هر پوند افزایش وزن سوخته می شود و این یعنی اگر تمرینات بدنسازی به دقت و با نظارت کامل مربی انجام شوند، چربی سوزی خوبی اتفاق می افتد.

همچنین باید توجه داشت که 20 دقیقه تمرین ایروبیک با شدت متوسط، اکثر انرژی از سوختن کربوهیدرات حاصل می شود تا قند خون بدن نیز تنظیم گردد و در تمرینات 45 دقیقه از چربی بدن نیز استفاده می کند.

اما در بدنسازی تمرکز اولیه روی سوزاندن چربی است چون بدن به انرژی بسیار بیشتری نیاز داشته و سوختن چربی نسبت به کربوهیدرات انرژی بیشتری دارد.

اما شاید چندان پرسیدن این سؤال که ایروبیک بهتر است یا بدنسازی چندان درست نباشد و با توجه به توضیحاتی که داده شد نمی توان دقیقا گفت که کدام یک نسبت به دیگری برتری دارد و بیشتر به هدف شما از انجام این دو ورزش بستگی خواهد داشت.

زمانبندی تمرین برای رشد عضلات

آیا ایروبیک باعث کاهش وزن می شود؟

اگر شما قصد دارید به تناسب اندام برسید و دچار افزایش وزن ناشی از تجمع چربی در بدن نگردید و در عین حال برای انجام آنها کمتر با مشکل مواجه شوید ورزش ایروبیک برای لاغری بهتر است چرا که اصلا لازم نیست افراد در باشگاه حضور داشته باشند و در منزل نیز کاملا امکان پذیر است و حتی برای انجام آن نیاز به خرید تجهیزات خاصی هم نیست و بسیار کم هزینه است.

لذا با هدف چربسوزی در جواب سؤال شما که ایروبیک بهتر است یا بدنسازی باید پاسخ داد که ایروبیک بهتر است.

اما اگر هدف شما این است که به عضله سازی بپردازید می توانید با بدنسازی سریعتر به نتیجه برسید و به همین دلیل قطعا لاغری با دستگاه بهتر است و سریعتر نتیجه می گیرید.

البته این مورد هم بخاطر داشته باشید که رفتن به باشگاه مستلزم داشتن زمان کافیست و اگر هم قصد داشته باشید در خانه انجام دهید حداقل به تردمیل، دستگاه دوچرخه یا مشابه آنها نیاز دارید و ورزش پر هزینه تری محسوب می شود.

در کل جامعه ورزشی و دانشمندانی که در این حیطه فعالیت دارند برای راحتی کار ورزشکاران وزشی به نام ایروبیک فیتنس ایجاد کرده اند که ترکیبی از ایروبیک و بدنسازی است و در آن ایروبیک با وزنه انجام می شود تا سؤال ایروبیک بهتر است یا بدنسازی را به این شکل پاسخ دهند که هر دو این ورزش ها تکمیل کننده اثرات یکدیگر هستند و برتری خاصی بین این دو به چشم نمی خورد.

ایروبیک برای بزرگسالان بهتر است یا بدنسازی :

اگر هدف شما رسیدن به آرامش ذهنی و بدنی و افزایش قدرت عضلات مخصوصا عضلات بزرگ باشد و کلا اهدافی بجز کاهش وزن دارید ورزش پیلاتس بهترین گزینه است.

ضمنا وقتی از خانم ها می پرسند ایروبیک بهتر است یا بدنسازی تا کاهش وزن پیدا کنید و بدنی عضلانی داشته باشید می گویند که ایروبیک بهتر است چون با بدنسازی مثل آقایان افزایش عضله پیدا نمی کنیم پس ورزشی کم هزینه تر هر چند با سرعت اثربخشی کمتر را انتخاب می کنیم.

بانوان عزیز باید بدانند که تفاوت های هورمونی باعث می شود که آقایان افزایش حجم عضله بیشتر و سریعتری پیدا کنند و صرفا برای خانم ها بیشتر طول می کشد اما باز هم صرف نظر از جنسیت جواب ما به سؤال ایروبیک بهتر است یا بدنسازی این است که هیچ کدام را حذف نکنید و هر دو را با یکدیگر انجام دهید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *